-- بهترین راهکارها برای تجربه یک زندگی مشترک ایده آل --
 

  ــ  در آغاز به نحوه انتخاب یک فرد به عنوان شریک زندگی آینده می پردازیم و سپس به یک سری از نکات عمومی که پس از رفتن به زیر یک سقف بین دو طرف مشترک است و می بایست مورد توجه قرار گیرد اشاره می کنیم و در نهایت نیز به صورت اختصاصی و موردی به بررسی انتظارات و توقعات طرفین نسبت به یکدیگر خواهیم پرداخت.


 • ( فاکتورهای انتخاب یک فرد به عنوان شریک زندگی )  :

 مجددا تکرار می کنم که مهمترین عاملی که باید در انتخاب طرف مقابل خود در نظر بگیرید شباهت های بین شماست , زیرا بعضی از تفاوتها به شدت مسئله ساز هستند که در ادامه به تفصیل در موردشان صحبت می کنیم .

 

A .  ( شباهتهای ضروری بین زن وشوهر )  :

 

1. شباهت در علایق و تمایلات : هر چه زن وشوهر در زمینه های بیشتری علایق مشترک داشته باشند زندگی برایشان شیرین تر می شود مانند کار ,تفریح و معاشرت زیرا  تنش و فشار را در زندگی کم می کند و حتما شما هم زن و شوهر هایی را دیده اید که  به دلیل نداشتن علاقه مشترک مثلا در برنامه ریزی برای  تعطیلات ,  جنجال به پا می کنند . یکی می خواهد در خانه بنشیند و دیگری          می خواهد به سفر برود و هیجانات خاص آن را تجربه کند .

2. شباهت در ارزشها : بهتر  است زن و مرد در مورد بیشتر ارزش ها وحدت نظر داشته باشند مثلا اگر یکی از طرفین به مسائل مذهبی علاقه مند است دیگری نیز چنین نظری داشته باشد .

3. شباهت در توقع از مسولیتهای زن و مرد : لازم است زن و مرد در مورد مسولیت هایشان در رابطه زناشویی اتفاق نظر داشته باشند مثلا اگر یکی کار کرد زن را در خانه به کار کردنش در بیرون ارجح می داند نظر دیگری نیز چنین باشد یا مثلا اگر زن به کمک کردن مرد در خانه معتقد است نظر شوهر  نیز چنین باشد .

 4. هوش : اگر زن و شوهر هر دو تقریبا به یک اندازه باهوش باشند رابطه همسری با مشکلات کمتری مواجه می شود یعنی هر چه آنها بتوانند مسائل را به شکل مشابهی ببینند و تجربه کنند محرکهایی که دریافت می کنند بیشتر شبیه به یکدیگر است و راحتر ارتباط برقرار کرده و در نتیجه همدیگر را بهتر          می فهمند .

5. شباهت در صمیمیت و گرمی : بهتر است زن و شوهر از نظر گرمی یا سردی , صمیمیت و ایجاد فاصله با یکدیگر   یا به اصطلاح بجوش و خون گرم بودن نیز شبیه به هم باشند حتما شما هم زن و شوهر هایی را دیده اید که یکی  بسیار گرم و صمیمی و پر انرژی بوده و دیگری مثل فریزر سرد و یخ است و حتما متوجه شده اید که چقدر با هم ناهماهنگ هستند .

 

B . ( تفاوتهای مسئله ساز بین زن و شوهر ) :

 

1. تفاوت در عادات شخصی : وقتی که زن و شوهر عادات شخصی متضاد و متفاوتی داشته باشند به تدریج تنش و اختلاف میانشان بروز می کند . مثلا بعضی از عادات مسئله ساز عبارتند از :نظم و ترتیب ,  مسئولیت پذیری , وقت شناسی , نظافت و نظیر اینها .                                                                  به طور مثال ممکن است یکی از دو طرف سیگاری باشد و دیگری به بوی آن آلرژی داشته باشد یا مثلا یکی از طرفین به خوردن غذاهای مغذی و مرتب عادت داشته باشد و دیگری اصلا به این که چه می خورد بها ندهد .

2. تفاوت در میزان انرژی : ازدواج دو نفر  که یکی کم انرژی و دیگری پر انرژی است وحشتناک است و این اختلاف سطح انرژی خودش را در زمینه های مختلف نشان می دهد مثلا در معاشرت های اجتماعی , تفریح و از همه مهمتر برقراری روابط جنسی که یکی از فاکتورهای اساسی در ایجاد صمیمیت و ارتباط بهتر بین دو طرف است . 

3. تفاوت در خرج کردن پول : متاسفانه بسیاری از ازدواج ها در اثر نداشتن توافق بر سر مسائل مالی از هم  می پاشد زیرا یکی از طرفین به فکر آینده است و می خواهد پولش را پس انداز کند و دیگری به فکر لذت از لحظه حال است و می خواهد پولش را خرج تفریحاتش نماید .

4. تفاوت در علاقه به حرف زدن : اگر زن و شوهر یکی پر حرف و دیگری کم حرف باشد معمولا اختلاف به بار می آید شخصا زن ها و مردهایی را سراغ دارم که از ساکت بودن یا پر حرف بودن همسرانشان   گله مندند و حتی دچار افسردگی می شوند .

 

ــ اینها مختصری از فاکتورهای مهم در انتخاب شریک زندگی که متناسب با شرایط و عادات شخصی هر فرد می باشد بود که امیدورام بکار افرادی که هنوز تجربه ازدواج را نداشته و مجرد هستند بیاید .   


 • ( رعایت نکات عمومی مشترک بین طرفین پس از ازدواج )  :

 

1. بدترین راه حفظ یک ازدواج محروم کردن دیگری از آزادیهایش است : یعنی چه مرد و چه زن نباید تحت هیچ شرایطی دیگری را تحت فشار قرار دهد و یکدیگر را از چیزی محروم کنند که به ایشان حس آرامش و اطمینان می دهد , مگر و تنها اگر از قبل در آن مورد بخصوص بین طرفین توافق شده باشد و همچنین از وضع کردن مقررات و قوانین غیر ضروری و دست و پا گیر برای یکدیگر اجتناب کنید این کار باعث محدود شدن بیشتر و بیشتر  آزادی هایتان در زندگی می شود و در آخر احساس سرخوردگی و شکست در روابطی که روزی قرار بود شیرین ترین اوقات شما را رقم بزند  . 

2. در یک رابطه جنسی است که دو طرف چهره واقعی خود را نشان می دهند : اینجا دیگر جایی برای فریب دادن یکدیگر نداریم و آنجاست که هر کس نشان می دهد چقدر برای طرف مقابل علاقه و احترام قائل است تا بتواند این غریزه خدادادی را با از خود گذشتگی در طرف مقابل ارضاء کرده و او را در اولویت قرار دهد و سپس به خود بپردازد.

3. یکدیگر را بر ببخشید :هیچگاه بر سر مسائل پیش پا افتاده یکدیگر را سرزنش نکنید و سعی کنید که با همان عشقی که شما را به هم پیوند داده است از کنار تقصیرها و مشکلات به راحتی عبور کنید و گذشت داشته باشید  و بدانید که گذشت یک جاده دو طرفه است زیرا رنجیدن خیلی زود تبدیل به عصبانیت و به همان سرعت تبدیل به دلخوری و در نهایت به کینه و نفرت تبدیل می شود و همچنین سعی کنید از یکدیگر عیب جویی نکنید زیرا نتیجه بیش از حد ایراد گرفتن همانی خواهد شد که در بالا به آن اشاره کردیم .

 4. گفتگو کردن : یکی از نکات کلیدی در حفظ یک زندگی آن است که بدون شکایت کردن از همدیگر خواسته های خود را در قالب  یک درخواست مطرح کنید در غیر این صورت ممکن است طرف مقابل از خود واکنش و مقاومت نشان دهد . شما باید در مورد احساسات نظرات و  آرزوهایتان با یکدیگر صحبت کنید تا آنجایی که بتوانید همدیگر را کامل بشناسید .

5. خودخواه نبودن : مادامی که ازدواج می کنید من تبدیل به ما می شود و شما باید به خواسته های طرف مقابلتان توجه کنید و هیچگاه فقط به خواسته های خود به تنهایی بها ندهید و نظر طرف مقابل را هم جویا شوید .

6. تمام وقت آزاد خود را با یکدیگر نگذرانید :مسلما بعد از ازدواج شما بیشتر زمان خود را در کنار هم خواهید بود . وقتی ساعات کار خارج از خانه شما تمام می شود خیلی خوب است که ساعات مفیدی را در کنار هم بگذرانید اما به هیچ وجه درست نیست که شما تمام  اوقات فراغت خود را در کنار هم سپری کنید بهتر است برای خود سرگرمی دیگری دست و پا کنید و یا با دوستان                   هم جنستان  به بیرون بروید یا در تنهایی تمدد اعصاب کنید و البته که افراط و تفریط در هیچ کاری جایز نیست و این کار نباید به رفیق بازی تبدیل شود  . یک ضرب المثل قدیمی می گوید دوری اشتیاق را بیشتر می کند , اگر برای مدت کوتاهی در کنا هم نباشید دیدن یکدیگر یک جرقه خوشایند خواهد بود . 

7. هدر ندادن بودجه مالی : هیچگاه بدون مشورت با شریک زندگیتان تصمیمات مهم مالی نگیرید این اشتباه محض است شما باید در این زمینه با هم مصالحه کرده و به توافق برسید .

8. احترم متقابل : مطمئنا زندگی ارزش این را ندارد که بخواهید به خاطر یک لحظه عصبانیت وگفتن یک جمله توهین آمیز یا تحقیر کننده دل طرف مقابل خود را بشکنید و همچنین پرده های احترام متقابل را پاره کرده و آن جام زیبایی که همسرتان از شخصیت شما در ذهن خود ساخته است را بشکنید . پس همیشه از ناسزا و بد و بیراه گفتن, کنایه زدن و مخصوصا برخورد فیزیکی به طور جدی پرهیز کنید سعی کنید در زمان عنوان کردن یک درخواست از طرف مقابلتان از کلمه لطفا استفاده کنید این کار بغیر از حفظ حرمت شخص مقابل به سریعتر انجام شدن درخواستتان هم کمک می کند !

9. برای استقلال هم احترام قائل باشید : فقط به این دلیل که ازدواج کرده اید قرار نیست همه چیز را راجع به یکدیگر بدانید تمام افکار و گفتار و کردار همسرتان نباید برایتان گزارش شود  . گاهی اوقات در زندگی مشترک از یاد می بریم که ما ۲ نفر با ۲ شخصیت و فکر مستقل هستیم که قرار است در کنار هم زندگی کنیم .

10. کنترل خود در هنگام عصبانیت : در درجه اول در موارد اختلاف سعی کنید خودتان را به جای طرف مقابل بگذارید شاید به او حق بدهید و قائله همین جا خاتمه پیدا کند زیرا  وقتی شما عصبانی هستید نه صدای یکدیگر را می شنوید و نه به چیزی که می گویید می اندیشید . در چنین شرایطی سعی کنید خود را آرام کرده و تنفس عمیق داشته باشید و مطمئن باشید این کار به شما آرامش می دهد اما اگر متوجه شدید وضعیت بسیار در هم پیچیده شده و کنترل از دست شما به کلی خارج شده بهترین کار ترک کردن محل در آن لحظه نفرت انگیز است, تا هم شما و هم طرف مقابلتان به یک آرامش نسبی برسید و هم خدای نکرده حرف یا حرکت غیر قابل جبرانی از شما سر نزند تا همیشه عذاب وجدان انجام آن کار را با خود یدک بکشید . ذکر این نکته مهم الزامیست که هرگز وقتی از دست یکدیگر عصبانی هستید بدون رسیدن به یک توافق نسبی به بهانه خواب به رختخواب نروید حتما سعی کنید با مصالحه به یک نظر مساعد برسید زیرا لازم نیست حتما یکی از شما پیروز این نبرد باشد تلاش کنید با رسیدن به یک توافقی که نظر هر دو نفر در آن لحاظ شده به این قائله کاملا خاتمه  دهید .

11. تشویق و تحسین یکدیگر : دست کم سعی کنید روزی یکبار هم که شده یک کلمه تحسین آمیز یا تشویقی به همدیگر بگویید این قضیه در علم روانشناسی به اثبات رسیده که انسانها حتی         خون خوار ترینشان در برابر شخصی که آنها را تحسین و تمجید می کنند از خود کرنش نشان داده و احساس صمیمیت و نزدیکی بیشتری با وی می کنند .                                                           همیشه سعی کنید نام یکدیگر را با محبت به زبان بیاورید , پسوند یا پیشوندی به آن اضافه کنید تا معنای مهر و محبت شما را به طرفتان برساند و هیچگاه سعی نکنید حتی برای شوخی طرف مقابلتان را مسخره کنید, این کار در تیره شدن روابط هر چند ممکن است پیش پا افتاده به نظر برسد تاثیر بسزایی دارد .

  12. کنار گذاشتن غرور : غرور چیز خوبی است باعث می شود انسان  متکی به نفس باشد و سرش را بالا بگیرد اما غرور بیش از حد آن هم در محیط خانه و خانواده باید تقلیل پیدا کند زیرا آنگاه طرف مقابل یا مجبور است از روی آن پرش کند یا آن را دور بزند یا برای اثبات خود وحقانیتش آنرا ویران کند پس کنترل کردن آن به عهده شماست !

 13 . واکنش نشان دادن در هنگام بی احترامی و برخورد فیزیکی : در یک رابطه زناشویی عشق و علاقه در درجه اول از احترام متقابل سر چشمه می گیرد پس در صورتیکه طرف مقابل شما این حریم را به هر نحوی شکست شما موظف هستید برای آنکه در درجه اول زندگی خود را نجات دهید و دوما این رفتار تبدیل به عادت نشود بلافاصله در مقابل آن از خود واکنش نشان داده و آن را در نطفه خاموش کنید , این نظر شخصی من نیست بلکه توصیه مشاوران امر  است و در مورد هر دو نفر نیز صدق می کند در چنین شرایطی به هیچ عنوان از خود ملاحضه کاری نشان ندهید که البته این به معنای آن نیست که شما هم یک سمت خانه را گرفته و همان رفتار زشت و اشتباه و توهین آمیز را انجام دهید بلکه به معنای آن است که میبایست با نشان دادن ناراحتی و انزجار خودتان از چنین بی حرمتی ای به طرف مقابل تفهیم کنید در مقابل نا سزا و برخورد فیزیکی به شدت حساس هستید و جزو خطوط قرمز شما محسوب می شود که از این پس باید محترم شمرده شده و تکرار نشود و همینطور                                                   در رابطه با خانواده های یکدیگر نیز حفظ حرمت این حریم به شدت باید در نظر گرفته شود .                  زیرا اگر شما به یک شخصی در خانواده  همسرتان بی احترامی یا توهین کنید در نتیجه به منزله این است که غیر مستقیم طرف مقابلتان را تحقیر کرده اید و نتیجه چیزی نیست جز واکنش منفی و مقاومت همسرتان برای تضییع نشدن در برابر شما .        

14. گفتگو حول محور انتظارات, مشکلات و دلخوری ها : می توان به جرات گفت این فاکتور مهمترین قسمت ماجراست چون اگر زوجها عادت به صحبت راجع به انتظارات ,کمبود ها و احیانا کدورتهایشان داشته باشند آنگاه است که مستقیما و بدون هیچ واسطه می توانند به نیازهای یکدیگر به راحتی پاسخ دهند و همیشه یکدیگر را راضی نگه دارند پس به شما توصیه می کنم  حتما هفته ای یکبار هم که شده با هم خلوت کنید و از مشکلات پیش آمده و دلخوری هایتان طوری که به همسرتان بر نخورد صحبت کنید و از نیازهای یکدیگر و انتظاراتتان با هم حرف بزنید و                                        میتوانید مطمئن باشید که این کار معجزه می کند  .

 15. مسولیت پذیری : سعی کنید وظایفی را که به عهده شماست و یا از قبل با هم هماهنگ کرده اید را انجام دهید و هرگز نگذارید به عنوان یک انسان از زیر کار در رو  و  بی مسولیت جلوه کنید این را بدانید که شما وارد یک زندگی مشترک شده اید و دیگر فقط مسئول کارهای مرتبط با شخص خودتان نیستید باید هر کاری را از بعد اشتراکی مورد پوشش قرار دهید پس به وظایفتان در حد تعریف شده اش عمل کنید . 

16. مشورت کردن با یکدیگر : این را بدانید زندگی که شما ساخته اید تنها مطعلق به شخص شما نیست نباید تحت هیچ شرایطی تصمیمات اساسی و حیاتی زندگیتان را خودسرانه و به تنهایی اتخاذ کنید مخصوصا تصمیمات مالی , در چنین مواقعی خودتان را جای طرف مقابل بگذارید آیا دوست دارید او نیز با شما چنین رفتاری داشته باشد پس به خاطر داشته باشید که هم اکنون شما جزئی از هم هستید و حتما این مثل قدیمی را شنیدید که ۲ فکر همیشه بهتر از ۱ فکر عمل می کند مخصوصا زمانی که پای یک جنس مخالف میان باشد چون هر کس از دیدگاه خودش و با قدرت استدلالی که خداوند در وجودش قرار داده موضوع را آنالیز می کند و مطمئنا نتیجه آن هم بهتر خواهد شد و در ثانی اگر هم به نتیجه نرسد یا به شکست بیانجامد هیچ یک از طرفین دیگری را مقصر نمی داند و نتیجه حاصله به دوش یک نفر سنگینی نمی کند زیرا که شما آن تصمیم را با هم گرفته اید .

17. تقسیم کردن تمام وظایف و مسئولیت ها از ابتدا : تلاش کنید حتما قبل از انجام هر کاری شرایط آن را بررسی کرده و بسته به نوع آن وظایف را بین یکدیگر تقسیم کنید این کار از بروز اختلافات آتی جلوگیری می کند و تلاش کنید که با هم هماهنگ پیش بروید به طور مثال انجام خرید خانه یا رسیدگی به وضعیت درسی کودکانتان یا از این قبیل کارها که اگر از قبل همه چیز رابین خود روشن کرده و به توافق رسیده باشید دیگر انتظارات بی مورد و بیش از حد از به وجود نمی آید.

18. خرید بدون مقدمه هدیه : سعی کنید گه گاه یکدیگر را غافلگیر کنید و بدون مقدمه برای هم هدیه یا حتی یک شاخه گل بخرید این سری کارها می تواند سطح روابط عاطفی را تا حد باور نکردنی بالا ببرد و خانم ها توجه داشته باشند که این حرکت فقط مختص آقایان نیست شما هم باید دست به کار شوید به این می گویند یک شراکت همه جانبه .

19. فراموش نکردن روزهای مهم برای خرید هدیه :  رسیدیم به یکی از استراتژیکی ترین موارد , نگذارید هیچ چیز شما را از خرید هدیه در این روزها برای همسرانتان منصرف کند و یا اینکه فراموشتان شود :  1 - روز زن و روز مرد , 2 - سالگرد تولد , 3 - سالگرد ازدواج , 4 - ولنتاین . این یک حرکت دوجانبه برای ابراز علاقه و نشان دادن اهمیت طرف مقابل در منظر شماست .

20. پرداختن به تفریح و مسافرت : از هر فرصتی مثل تعطیلات آخر هفته و یا تعطیلات رسمی مابین روزهای کاری که خدا رو  شکر در کشور ما هم کم نیست برای پرداختن به تفریح و رفتن به مسافرت استفاده کنید لازم هم نیست هر بار خرج سنگینی را متحمل شوید مسلما رفتن به یک موزه, یک پارک یا یک مرکز کوچک تفریحی و یا شهرهای اطراف محل زندگیتان بار سنگین مالی برای شما ندارد پس هر جا به غیر از منزل که برای شما تازگی داشته باشد . ولی تلاش کنید هر چند وقت یکبار به هر نحوی هم که شده یک مسافرت خارج شهر ترجیحا مسافرت های توریستی داشته باشید زیرا ما     انسان ها به تنوع احتیاج داریم و یکنواختی در حکم افسردگی و یک مرگ تدریجی محسوب می شود پس همیشه سعی کنید لحظاتی شاد و پر خاطره برای یکدیگر خلق کنید هر از گاهی بیاد گذشته ها به   کافی شاپ بروید و فقط و فقط  درباره خاطرات خوش گذشته صحبت کنید تا هیچگاه فراموشتان نشود که چه دوران خوبی را پشت سر گذاشته اید و چقدر نسبت به یکدیگر عشق و علاقه داشته اید و این موضوع باز هم شما را به هم نزدیک تر خواهد  نمود .

21. عذر خواهی کردن : تلاش کنید در صورتیکه اشتباهی را مرتکب شده اید و طرف مقابلتان را    رنجانده اید منطقی به قضیه نگاه کنید و در صورتیکه پی بردید اشتباه از جانب شما بوده غرور خود را    کنار گذاشته و در ایجاد ارتباط دوباره و دلجویی کردن از طرف مقابلتان پیش قدم شوید در شرایطی این چنینی تنها کسی که می تواند به کمک رابطه شما بیاید فقط و فقط خودتان هستید نه هیچکس دیگر و هیچگاه تصور نکنید که این کار شخصیت شما را زیر سوال می برد , بر عکس این کار نشان دهنده عقل و منطق و شخصیت شماست و مطمئن باشید در نزد طرف مقابلتان بسیار دوست داشتنی تر و با درک و فهم تر از قبل جلوه خواهید کرد . 

22. به زبان آوردن واژه کلیدی دوستت دارم :  نترسید و هیچگاه از یکدیگر خجالت نکشید هر چه باشد سخت تر از دوران دوستی و نامزدیتان نیست که هنوز با هم رودر بایستی داشتید هر از گاهی این جمله رابه زبان بیاورید ما انسان ها احتیاج داریم به این که بشنویم و با تمام وجود لمس کنیم که طرف مقابل ما همچنان همان احساس روزهای آغازین را نسبت به ما دارد و به زبان خود این واژه را بیان می کند و  ................................... نتیجه حیرت آور است .

23. تشکر از کارهای یکدیگر :  هیچ یک از ما از دیگری طلبکار نیست پس شخصیت خود را با      ارزش گذاری به کارهای طرف مقابل را که برای شما و پیشبرد بهتر زندگیتان انجام می دهد از طریق تشکر ابراز کنید تا او نیز متوجه شود که شما  درک می کنید و کارها و زحمات او بدون اجر نمی ماند .

 24. توجه به یکدیگر : تلاش کنید نشان دهید که برای هم مهم هستید به یکدیگر کم محلی نکنید و از هم غافل نشوید زیرا این کار بعد از یک مدت زمانی ممکن است به عادت تبدیل شود , پس متوجه یکدیگر باشید به عنوان مثال یکی از بهترین کارهایی که می توانید انجام دهید سلام  و خداحافظی کردن با محبت است طوری به هم سلام کنید که انگار همان بار اولی است که با تمام وجود علاقه خود را نسبت به یکدیگر یافتید و طوری خداحافظی کنید که انگار می خواهند شما را به زور از هم جدا کنند و در نتیجه همیشه لذت و شوق دوباره دیدن یکدیگر در ذهنتان شما را به هم نزدیک می کند .               یکی از اصلی ترین مشکلات بین زن و شوهر پر نشدن مخازن احساسی بین آن دو است که عدم توجه به این قضیه باعث تیره شدن روابط می گردد پس این را فراموش نکنید عشق را باید هم به صورت زبانی و هم عملی به طرفتان ابراز کنید .

 25. احترام گذاشتن به افکار و عقاید یکدیگر : حتما شما هم به این موضوع واقف هستید که خداوند انسان ها را با افکار , عقاید و سلیقه های متفاوت آفریده و این راهی برای گریز از یکنواختی و لازمه تنوع و ادامه حیات است پس با توجه به این قضیه و قائل شدن حق احترام به استقلال فکری یکدیگر سعی کنید روابطی صمیمانه و منصفانه را به وجود آورید تا هیچ کس از آن متضرر نشو د زیرا در صورتیکه شما سهوا و یا عمدا اقدام به تمسخر و یا سرکوب آن در شخص مقابل کنید نتیجه از دو حالت خارج نیست :   ۱- افسردگی و سرخورده شدن همسرتان و از دست دادن قدرت تصمیم گیری در او .                           ۲- مقاومت و مقابله به مثل کردن وی با شما , و در نهایت به حاشیه کشیده شدن روابط یک زندگی مشترک .

26. همیشه داشتن یک برنامه ای مدون برای آینده : این یکی از اصلی ترین نکاتی است که باید به آن توجه داشته باشید , چون آن زمان است که می دانید از خود , یکدیگر و زندگیتان چه انتظاری دارید . باید بدانید که از چه مسیری و به کجا می خواهید بروید و درست همین جاست که     می بایست وظایف و مسولیت ها را تعیین کنید و در راه پیشرفت و ترقی خود , یکدیگر و زندگیتان قدم بردارید زیرا  وقتی که هدف مشخص باشد و مسیر را هم انتخاب کرده باشید فقط می ماند طی کردن راه و این به عهده شماست تا یکی یکی قله های اهدافتان را در زندگی فتح کنید و به تکامل برسید . و سعی کنید یا به یکدیگر قولی ندهید و یا اگر قول یا وعده ای می دهید حتما به آن عمل کنید تا به چالش دیگری به نام عدم اطمینان و بد قولی یا برچسبی تحت عنوان بی عرضگی برخورد نکنید .

27. پشت به پشت هم بودن در تمام مراحل زندگی : یکی از فاکتورهایی که در رابطه زنا شویی بسیار مهم و کلیدی است حفظ همبستگی و حمایت طرفین از یکدیگر است , سعی کنید در بدترین لحظات زندگی هنگامی که شاید سخت ترین فراز و نشیب های آن را تجربه می کنید پشت به پشت هم بدون لحظه ای غفلت از این اتحاد , از یکدیگر حمایت کنید تا همیشه همسرتان با علم به اینکه هیچگاه تنها نیست و به پشتوانه شما و در کنار شما راهی برای برون رفت از معضل پیش آمده بیابد و راه را برای خود , برای شما و در نهایت برای زندگیتان هموار کند و همواره سعی کنید باعث رشد , پیشرفت و تعالی یکدیگر شوید .  

28. حفظ صداقت و راستی تحت هر شرایطی : مطمئنا در مورد اهمیت و الزام این نکته شکی نیست , پس هیچگاه به خود اجازه ندهید با خیانت ,گفتن دروغ ( هر چند مصلحت آمیز ) و گمراه کردن همسرتان و یا مخفی کاری حس اعتماد و اطمینانی که در ذهن وی از شخص شما به عنوان نزدیک ترین و امین ترین فرد در زندگی ایشان که به شکل یک جام شفاف و زیبا وجود دارد شکسته شده و از بین برود زیرا آنگاه از نو ساختن و یا بازسازی این جام بند زده هر چند که شاید امکان پذیر باشد اما ممکن است با وزش یک نسیم دوباره از هم فرو بریزد و هیچگاه نتوان به مانند روز اول آن را از نو ساخت . این از آن دست اشتباهاتی است که انجامش حتی برای یکبار هم می تواند جبران ناپذیر باشد و شما همیشه حس ندامت و عذاب وجدان را با خود به همراه بکشید .


 • ( نکاتی در مورد خانم ها که آقایان باید مد نظر داشته باشند )  :

 

1.  کمک حال بودن در خانه : آقایان باید به این نکته توجه داشته باشند که کار منزل کاریست پایان ناپذیر و در دراز مدت خسته کننده و کمر شکن در نتیجه سعی کنید تا جاییکه از دستتان بر می آید در امور خانه به همسر خود کمک کنید تا هم او به تنهایی زیر این فشار از پا در نیاید و هم اینکه شما را به عنوان یک یار همیشه حاضر در کنار خود ببیند تا خستگی های خود را فراموش کرده و به خاطر همیاری شما از شما سپاسگزار باشد و به دلیل خستگی بی جهت به شما بهانه نگیرد و جنجال به راه نیندازد . 

2. مواردی که خانم ها نمی توانند با آنها کنار بیایند : خانم ها برای حفظ زندگی و تداوم آن خود را با اکثر مشکلات , رفتار ها و خصوصیات بد اخلاقی یک شوهر سازگار می سازند به جز  ۵  مورد که احتمالا در نهایت به جدایی ختم می شوند : ۱- خسیس بودن شوهر , ۲- اعتیاد   , ۳- بیکاری در دراز مدت , ۴- دست بزن داشتن  , ۵- رفیق باز بودن شوهر . پس به شما آقای محترم پیشنهاد می کنم اگر قبل از ازدواج با چنین مشکلاتی دست به گریبان هستید قید آن را به کلی بزنید زیرا هم خودتان را بدبخت    می کنید و هم یک بنده خدای دیگر را .  اما اگر پس از ازدواج به یکی از این فجایع دچار شده اید در صورتیکه هنوز برای خود , همسر و زندگیتان ارزش و علاقه قائل هستید هم اکنون نسبت به رها شدن از آنها چاره ای بیاندیشید و با یک مشاور صحبت کنید  و ذکر این نکته نیز در همین جا ضروریست که هیچگاه باعث سر شکستگی و خجالت همسرتان نباشید کاری کنید که همیشه و همه جا به شما افتخار کند .

3. بی اعتنایی نکردن , توجه نشان دادن و ابراز علاقه : خانم ها دوست دارند همیشه در نظر شوهرانشان جذاب جلوه کنند و از بی اعتنایی متنفرند . پس با تعریف و تمجید از ایشان مثلا زیبایی چهره آنها یا مدل    لباس شان , دستپخت شان و یا کارهای مثبتی که انجام می دهند ضمن ارضاء این نیاز آنها به تقویت اعتماد به نفسشان نیز کمک کنید. با آنها به خرید بروید تا از اینکه در کنارشان هستید احساس آرامش کنند و یا اینکه حداقل از نوع سلیقه آنها برای مواقع خاص آگاه شوید.                                              در مواردی نیز که پای فرزندانتان در میان است اول به همسرتان توجه نشان دهید سپس به فرزندانتان حتما این مثل به گوشتان خورده که لب بود که دندان آمد .                                                                سعی کنید دستان همسرتان را بگیرید و به او بگویید که دوستش دارید این مورد یکی از استراتژیکی ترین اعمالی است که برای حفظ صمیمیت در روابطتان می توانید انجام دهید این فاکتور بسیار لذت بخش تر و قابل درک تر از برقراری یک رابطه جنسی برای آنهاست و مطمئن باشید که این قضیه اولویت بالاتری در نزد خانم ها دارد گاهی اوقات ماساژ دادن , نوازش کردن و فقط تحریک حس لامسه آنها بدون ختم شدن به یک رابطه جنسی نتیجه ای معجزه آسا دارد و آنها برای مدت ها طعم شیرین آن را حس می کنند و تلاش می کنند تا جایی که ممکن است شما را از خود نرنجانند تا این حالت که بین شما به وجود آمده از بین نرود . اما همیشه سعی کنید در خلوت دو نفره خود نسبت به او ابراز علاقه کنید نه در جمع زیرا خانم ها به دلیل حجب و حیایی که ذاتا در وجود خود دارند علاقه ای به دریافت و ابراز آن در جمع ندارند و نا خوداگاه از خود واکنش سردی نشان می دهند که ممکن است برای شما ایجاد سوء تفاهم کند .       تلاش کنید همیشه برای او متنوع باشید , متنوع لباس بپوشید , از ادوکلن های متنوع استفاده کنید , متنوع با وی برخورد کنید کارها و برنامه های متنوعی را با وی ترتیب دهید و  . . .  اینها همه عشق و علاقه همسرتان نسبت به شما را افزایش  می دهد .

 4. در هنگام نیاز سنگ صبورشان باشید : این از آن دسته خصوصیاتی است که زن و مرد در آن کاملا با هم متفاوت  هستند که در مورد آقایان به جایش صحبت خواهیم کرد . اما در مورد خانم ها , خانم ها علاقه به صحبت کردن حول محور مشکلاتشان با شخصی دارند که به او اطمینان داشته و سنگ صبورشان باشد پس با در نظر گرفتن این موضوع از یاد نبرید که هر زمان که او خواست در مورد مشکلاتش با شما صحبت کند فقط به حرف هایش گوش بدهید و از مطرح کردن راه حل تا پایان بحث اجتناب کنید و در طول مدتی که او با شما صحبت می کند به چشمان او خیره شوید تا باور کند که با او هستید و فکر و حواستان جای دیگری نیست و اگر هم حس کردید که با مشکلی مواجه شده ولی در مورد عنوان کردنش دو دل است با اطمینان خاطر دادن از او بخواهید آن مسئله را مطرح کند تا این دست مشکلات روی هم انباشته نشود که بخواهد ناگهان مثل یک آتشفشان فوران کند .  

5. مشکلات و خستگی های محل کار را با خود به خانه نیاورید : شما حق ندارید تحت هیچ شرایطی مشکلات , خستگی ها و استرس های محل کار یا خارج از خانه را با خود به منزل بیاورید و اعضای خانواده را با آن درگیر کنید , کار و زندگی شما دو مقوله کاملا جدا از هم هستند آنها را به هم ربط ندهید . می توانید در مورد مسائل کاریتان با اعضای خانواده مشورت کنید ولی هیچگاه خشم , عصبانیت و استرس ناشی از آن را به ایشان انتقال ندهید , همینکه وارد خانه می شوید آنها را پشت در جا بگذارید و با گفتن یک جمله خسته نباشید خستگی کار روزانه همسرتان را از تن وی به در کنید و با خود انرژی مثبت وارد خانه نمایید .

6. به همسرتان اجازه دهید با خود تنها باشد : علاقه به این نیست که همیشه چسبیده به همسرتان باشید او نیز احتیاج دارد با خودش تنها باشد و با خود خلوت کرده و تمدد اعصاب نماید , کاری نکنید که از شما و از چهره شما زده شود زیرا اینگونه ابراز علاقه دقیقا نتیجه عکس دارد .

7. منطقی و آرام برخورد کردن با مشکلات و اتفاقات :  تلاش کنید در مواردی که یک اتفاق غیر مترقبه و نا خوشایند در زندگی شما رخ می دهد به آرامی و با حفظ آرامش با آن برخورد کنید و سعی کنید از تکنیک آرامش دادن به خود و منطقی برخورد کردن با موضوع آن را حل و فصل نمایید و یا اگر همسرتان کار اشتباهی مرتکب شد به طور مثال اگر چیزی را شکست یا غذایش سوخت و باب میل شما نبود و یا با اتوموبیل شما تصادف کرد وی را مورد سرزنش و سرکوب قرار ندهید , شکستنی برای شکستن , غذا برای سوختن و ماشین برای تصادف کردن است ! ! !  تلاش کنید با یک جمله آرامش بخش او را آرام کنید زیرا مسلما همسرتان هم از اتفاقی که رخ داده بسیار ناراحت و پشیمان است و اینجا لحظه ایست که شما باید قدرت درک و فهم خود را با گفتن جملاتی نظیر                 [فدای سرت]  به وی نشان دهید . به هر حال آدمی زاد جایز الخطاست و شما هم روزی اشتباه خواهید کرد و آنگاه انتظار دارید که دیگری نیز با شما اینگونه رفتار کند پس این دست مشکلات را جدی و مهم تلقی نکنید و از کنارشان به راحتی بگذرید . به قول معروف مال دنیا ارزش شکستن دل دیگری را ندارد .

8. بیان مشکلات و دلخوری ها : قبلا به این نکته به تفصیل پرداخته شده اما اهمیت آن به قدری است که مجددا آن را ذکر می کنیم , تلاش کنید قبل از اینکه دلخوری هایتان روی هم انباشته شود و به خشم و نفرت مبدل شود در یک فرصت مناسب با وی خلوت کرده و از آن دست مشکلاتی که برایتان به واسطه او بوجود آمده با وی صحبت کرده و اختلافات را حل کنید از انتظاراتتان به او بگویید البته بدون بدون شکوه و شکایت و مطمئن باشید او نیز برای حفظ مناسب روابطتان آنها را انجام خواهد داد , بدانید این یکی از مهمترین فاکتورهاییست که لزوما مجبور به تکرارش شدیم تا کاملا اهمیتش را درک کنید .

9. احتیاجات و نیازهای نهفته در خانم ها :  خانم ها خصوصیات نهفته و پنهانی خاصی نیز برای خود دارند که علاقه مندند فردی که به عنوان شوهرشان در کنارشان است آنها را درک کند و این سخت ترین قسمت ماجراست که شناختش به عهده شخص شماست زیرا گاهی انتظاراتی از شوهرانشان دارند که بسیار عجیب و دور از ذهن است اما برای آنها لذت بخشاست و این نیز برگرفته از ذات پیچیده زنانه است که خداوند خلق کرده  { و احتمالا خود خدا هم از خلق چنین بندگانی حیرت زده و متعجب باقی مانده } .   به عنوان یک مثال کوچک می توان به بازی ذهنی معکوس اشاره کردکه خانم ها حرفی را بدون هیچ حالت عصبانیت و یا ناراحتی به زبان می آورند و انگار که هیچ مشکلی نیست اما دقیقا در همین لحظه است که انتظار دارند شوهرشان عکس این قضیه را انجام دهد در غیر اینصورت شما به هیچ دلیلی متوجه ناراحتی و یا عصبانیت در آنها می شوید و نمی توانید هیچ دلیلی هم برایش پیدا کنید .                                     حتما سعی کنید دقیقا از زمان دوره های عادات ماهانه همسرانتان ( Period ) مطلع باشید زیرا در طول این مدت زمان ,  از آغاز تخمک گذاری تا پاک شدن چرک ها و لکه های خونی , خانم ها وضعیتی خاص را پشت سر می گذارند مثل بی حوصلگی , داغ شدن ناگهانی بدن و خواب آلودگی که باز هم برمی گردد به فیزیولوژی بدن خانم ها و این رعایت حال آنان را از سوی شما مطلبد .                                          همچنان که خانم ها دوست دارند شخصی را در کنار خود داشته باشند که به آن تکیه کرده و بتوانند روی او حساب کنند گاهی اوقات نیز علاقه دارند شوهرانشان به مانند یک کودک به آنها پناه ببرد و مشکلات و دغدغه های فکریشان را با همسرانشان مطرح کنند و از آنها کمک و مشورت بطلبند و اینجاست که       خانم ها حس موثر بودن را برای شوهرانشان تجربه می کنند و از این حالت لبریز شده و لذت مفید بودن را در ارتباطاتشان با شریک زندگیشان احساس می کنند  . 


 •     ( نکاتی در مورد آقایان که خانم ها باید مد نظر داشته باشند )  :

 

1.  حفظ شخصیت و استقلال برای آقایان : خطاب به خانم ها عرض می کنم که هرگز سعی نکنید  شوهرانتان را در کنترل کامل خود در آورید زیرا حس استقلال طلبی و غروری که برگرفته از شخصیت و ذات آنان است ناخودآگاه در مقابل چنین وضعیتی از خود مقاومت نشان می دهد و برای اثبات خود به شما و دیگران ممکن است رفتار و اعمالی را در پیش گیرند که به ایجاد تقابل و درگیری داخلی منجر شود این جزو به اصطلاح خطوط قرمز آقایان است و به شما توصیه می کنم از تحریک آن جدا خودداری نمایید در ثانی به فرض هم که شما موفق به انجام این کار شدید , یک شوهر خنثی و بی اراده که از خود هیچ استقلالی ندارد و دیگران باید به جای او تصمیم گیری نمایند چه جذابیتی خواهد داشت ؟ و به دنبال چنین وضعیتی مشکلات دیگری برای شما بروز خواهد کرد که بر دردسرهای شما در دراز مدت             می افزاید , پس به یاد داشته باشید هنر یک زن در زندگی سیاست و کیاست اوست که اگر شما از این دو فاکتور برای کنترل و هدایت زندگی خود در کنار یک محیط تعاملی بهره ببرید دنیا به ناز شصت شما می گردد در غیر اینصورت اگر بخواهید بی پروا به عمق صحنه نبرد حجوم ببرید جز ایجاد اختلاف و درگیری و لج و لجبازی حاصلی برای شما نخواهد داشت .  

2. رعایت مواردی که برای اکثر آقایان مهم و حیاتی است : سعی کنید مواردی که برای شوهرتان مهم و ضروری تلقی می شود را رعایت نمایید به طور مثال نوع پوشش شما , اگر از نظر شوهرتان شما باید یک وضعیت موجه و موقر را از این بابت داشته باشید و پوشیدن بعضی از لباس ها در نظر ایشان عیب محسوب می شود  با او مخالفت نکنید این هم برمی گردد به خصوصیات ذاتی اکثر آقایان زیرا آنها می خواهند از این طریق مطمئن شوند که همسرشان برای همیشه مطعلق به آنان است و از آنجایی که آقایان از نظر علم سیاست هرگز به پای خانم ها نمی رسند از عامل فشار استفاده می کنند نه سیاست به طور مثال اعمالی مثل داد و قال کردن و فریاد زدن و از این دست مشکلات , یا باز هم به عنوان نمونه وقتی آنها از شما می خواهند که هر زمان که می خواهید با دوستانتان جایی بروید با وی در میان بگذارید مطمئن باشید هدفشان محروم کردن شما از آزادی هایتان نیست بلکه این نوعی ابراز علاقه و اطمینان از همیشگی بودن حضور شما در کنار آنهاست , بالاخره شما که بی خبر از وضعیت تاسف بار جامعه نیستید , چون ما آقایان به خصوصیات هم جنسان خود آگاه هستیم و اینگونه انتظارات در نظرمان منطقی و به نوعی احتیاط شرط عقل محسوب می شود پس لطفا درک کنید که این نوعی احساس خطر و ابراز علاقه از سمت آقایان است نه محرومیتی برای شما در نتیجه محبت نمایید از این جهات مراعات کنید تا خللی در روابطتان به وجود نیاید .                                                              نکته دیگری که بسیار مهم است و اکثر خانم ها با  آن دست به گریبانند مشکل مادر شوهر است , انصافا اگر بخواهیم قضاوت کنیم مادر شوهر های امروزی قابل قیاس با ورژن های قبلی شان نیستند , و باید گفت که یک دگر گونی کلی در آنها به وجود آمده , بسیار مهربان تر , منطقی تر , سازگار تر و مدافع عروس شده اند و کمتر در امور داخلی فرزندانشان نظر می دهند , من خود به شخصه با تعدادی از این نوع مادر شوهر های مدرنیته صحبت کرده ام و واقعا قابل قیاس با آن حرف هایی که پشت سرشان       شنیده ایم نیستند و فکر می کنم یکی از مهمترین دلایلش گذاشتن خود به جای طرف است و اینکه شاید تصور می کنند در زندگی خودشان تجربه جالبی را پشت سر نگذاشته اند و در حقشان اجحاف شده پس نمی خواهند بر سر شخص دیگری نیز که هم جنس خودشان است چنین بلایی بیاورند و این    می شود منطقی فکر کردن و عادلانه عمل کردن , پس شما هم کوتاه بیایید و از در صلح و دوستی وارد شوید و از فاکتور سیاست بهره ببرید تا دنیا به کامتان شود زیرا اگر بخواهید رابطه خود را با مادر شوهرتان به تقابل و نزاع بکشانید نتیجه ای جز شکست در اهدافتان ندارد و مطمئنا هیچ کس نمی آید مادر خود را که به اندازه تمام عمر بر گردنش حق دارد را رها کند , در نتیجه این هم یکی دیگر از خطوط قرمزی است که باید رعایت کنید و حتما شما هم افرادی که با مشکلاتی از این دست مواجه بودند را می شناسید پس لطفا خودتان را به جای شوهرتان بگذارید و هوشیارانه عمل کنید .    

3.  کمک فکری و مشورت دادن : همانطور که قبلا اشاره کردم در این مقوله تفاوت زیادی بین زن و مرد وجود دارد , در شرایطی که شوهرتان درگیر افکار خودش است و به درون خود فرو رفته بهترین کار این است که او را به حال خود رها کنید زیرا آقایان در مواردی این چنینی ترجیح می دهند به جای در میان گذاشتن دغدغه های فکریشان اول آن را در ذهن خود و با استفاده از قدرت استدلالشان حلاجی کنند بعد از آنکه با خودشان  کنار  آمدند آن موضوع را با دیگران نیز مطرح کرده و با آنها مشورت کنند در نتیجه بهترین کار برای شما خانم ها این است که به جای اصرار در بیان آن موضوع از سوی شوهرتان, مخصوصا زمانیکه از بیرون به خانه بازمی گردند برای آنکه از تشویش بیشتر  ذهن ایشان اجتناب کنید وی را به حال خود رها کنید و بعد از آنکه متوجه شدید که کمی آرام شده از او بخواهید در مورد مشکلاتش با شما صحبت کند و آنجاست که شما باید نقش خود را به عنوان شریک زندگی او ایفا کنید و او را از نظر فکری هدایت و حمایت کنید .

4. روحیه دادن و تشویق کردن : یکی از مهمترین کارهایی که شما خانم ها می توانید انجام دهید این است که در درجه اول همیشه پشتیبان و حامی شوهرتان باشید , حتی اگر در مورد موضوعی با وی مخالف هستید آن را در جمع بروز ندهید , در آن لحظه شما فقط می بایست از او دفاع کنید سپس در خلوت بین خودتان نظر واقعی خود را بیان نمایید تا وی متوجه درک بالای شما نسبت به حمایتی که از او می کنید بشود . عمل دیگری که می بایست انجام دهید این است که در مواقعی که کار مثبتی از وی می بینید و یا تلاشی ,که برای جلب رضایت شما انجام می دهد به وظیفه خود عمل کرده و شوهرتان را تشویق کرده و از او تشکر کنید تا با قوت قلبی که به عنوان یک شریک و یک حامی از شما دریافت می کند در او انگیزه ای ایجاد شود در بالا رفتن قدرت اتکا به نفس و تصمیم گیری در وی که مطمئنا این به بالا رفتن سطح کیفی زندگیتان کمک شایانی خواهد نمود .

5. ابراز احساسات و محبت کردن : با عرض معذرت فکر می کنم خانم ها در این زمینه کمی خساست به خرج می دهند , پس از ازدواج دلیلی برای عدم انجام این کار توسط شما وجود ندارد و اگر کمی از این نظر بذل و بخشش کنید مطمئن باشید شوهرتان برای ارضاء این حس خوب خود و حفظ این سطح از روابط هر کاری خواهد کرد , بی تعارف بگویم آقایان در بعضی زمینه ها مانند این موضوع دقیقا مثل کودکان می مانند پس بهتر است شما هم چنین رفتاری را دنبال کنید به طور حتم نه شما ضرر می کنید نه شوهرتان و هر دو از این تبادل احساسات  لذت خواهید برد زیرا هر کنشی واکنش متناسب با خودش را به دنبال خواهد داشت در نتیجه برای عدم رنجاندن یکدیگر ناخودآگاه تمام تلاشتان راخواهید نمود .

6. گفتگو کردن درباره انتظاراتتان : می دانم که شما خانم ها انتظار دارید که شوهرانتان خودشان انتظارات و مشکلات احتمالی شما را درک کرده و نسبت به رفع آن اقدام نمایند اما حق بدهید با وضعیت سخت زندگی در این روزها و دغدغه های متعدد فکری جای کمی برای پرداختن به این دست از مسائل بماند , حال بهتر است به جای آنکه مدت ها وقت صرف کنید تا شوهرتان متوجه مشکل و یا خواسته شما بشود خودتان آن را مطرح کنید , باید این مطلب را یاد آور شوم به این دلیل که آقایان خود چنین روشی را به کار می گیرند و خواسته هایشان را صراحتا بیان می کنند و به زبان می آورند , کمتر به روشی که خانمها از آن استفاده می کنند توجه دارند و اغلب متوجه خواست همسرانشان که به طور غیر مستقیم در صحبتهایشان آن هم به طرزی پیچیده بیان می کنند نمی شوند , مگر یک انسان چقدر عمر می کند که بخواهد وقتش را صرف این سری از کارهای فرسایشی نماید تا شاید روزی شوهر او به درک کاملی از چنین روشی برسد پس لطفا قبل از اینکه تمام کمبودها , انتظارات و مشکلاتتان در رابطه زنا شویی روی هم انباشته شود و بخواهد یک باره منفجر شده و بروز داده شود به تفکیک و در فرصت مناسب آنها را مستقیما به شوهرتان انتقال دهید آن هم بصورت یک درخواست نه شکایت تا بیشترین تاثیر را داشته باشد .

7. رفتارهایی که آقایان می پسندند : برعکس خانم ها که انتظارات پیچیده و مخصوص به خود را دارند  یک سری از مسائل هست که در بین آقایان عمومیت دارد و در عین حال راه حل آن هم کاملا واضح و مشخص است , به طور مثال استقبال کردن خانم ها از شوهرانشان و گفتن یک جمله             { خسته نباشید} هنگامی که از را می رسند همانطور که می بینید کار مشکلی نیست , زیرا اکثر آقایان ایرانی با توجه به نوع فرهنگمان انتظار دارند وقتی به خانه برمی گردند شخصی ( ترجیحا همسر )  را ببینند که چشم انتظار آنهاست و بلافاصله پس از ورودشان به اسقبال آنها می آید و به قولی از زحماتی که او برای آنها کشیده است به این شکل تشکر می کند پس نسبت به انجام این خواسته ساده غفلت نکنید , در مورد اکثر موارد هم در بخش نکات عمومی اشاره شده است که شما در نهایت می توانید با بررسی        خواسته های شوهرتان در یک مدت زمان کوتاه و مشخص به قول معروف رگ خواب او را به دست گیرید .


* : یک نکته بسیار مهم برای زوجین و آن هم این است که شما باید تلاش کنید سطح ظرفیت خود را نسبت به محبت های طرف مقابلتان بالا ببرید زیرا اگر هر کدام از شما بخواهد این موارد را به کار گیرد و دیگری بخواهد از فرصت استفاده کرده و به اصطلاح گربه را دم حجله بکشد و از این شرایط               سوء استفاده نماید هیچ نتیجه ای نخواهد داشت و اسم آن را نه می توان عشق گذاشت و نه علاقه فقط و فقط یک توصیف دارد و بس , خودخواهی و به بردگی گرفتن دیگری , آیا شما خوشبختی و آینده روشنی را برای این زندگی می بینید ؟ ؟ ؟ در یک رابطه زناشویی باید منیت را کنار گذاشت و از مسیر عشق حرکت کرد .

(( خویشتن را بردار آنچه می ماند عشق است )) .


_  در پایان این بحث پر فراز و نشیب امیدوارم توانسته باشم به عنوان عضو کوچکی از جامه بلاگرها کمکی در جهت بهبود وضعیت زوجهایی که به دنبال بهتر شدن سطح روابطشان و جاری ساختن همان عشق و علاقه ای که در رویاهای خود برای یک زندگی مشترک می پرورانند کرده باشم , با آرزوی تجربه لذت یک زندگی شیرین و موفق برای تمامی زوجهای ایرانی .

                                                                                 [ با تشکر شریف] .

-- لطفا نظر فراموشتان نشود -- • منابع :
 1. کتاب عاشقانه ها و عارفانه ها, اثر  :    Paulo Coelho  .
 2. مردی که عاشقش می شوم , اثر   :      J . S . Salt     .
 3. زنی  که عاشقش می شوم , اثر   :      J . S . Salt     .
 4. زندگی شیرین تر , از مجله :   Marriage Builders  .
 5. 101 نکته در مورد رفتار با همسر , اثر :  سرکار خانم هاله گنجوی  .
 6.  اشتباهات مشکل ساز در زندگی زناشویی , اثر :  سرکار خانم مهسا قندی  .

           -----------------------------------------------------------------

 • و با تقدیر و تشکر فراوان از راهنمایی های  :
 1. کارشناس ارشد مشاوره خانواده  :   سرکار خانم  رکسانا خوشابی .
 2. دکتر روانشناس :  جناب آقای شاهین فرهنگ  .
 3. دکتر روانشناس  : جناب آقای فرهاد قبادی  .
 4. کارشناس ارشد  MBA  :  جناب آفای   پ . ج  .

 ----------------------------------------------------------------------------------------------------

|+| نوشته شده توسط میلاد شریف در  |
 
 
بالا